Plošné materiály

Tato sekce je věnovaná základním typům materiálů používaných na pohledové a nepohledové plochy interiérového nábytku. 

Aby byly jednotlivé dílce co nejdokonaleji opracovány využíváme služeb nářezového centra. Zde se dílce rozřezávají na potřebné rozměry se strojovou přesností.

Dále se zde dílce olepují plastovými abs hranami. Používáme transparentní PUR lepidla , které jsou vodoodolné a zaručují minimální spáru mezi samotným dílcem a hranou.

Zde najdete vše z čeho čerpáme


Dřevotřískové laminované desky


DTDL jsou tradiční velkoplošné materiály. Nosná dřevotřísková deska na které je nalisován dekorativní papír impregnovaný melaminovou pryskyřicí. Takzvané "lamino". Vzhled laminované desky je dán použitým dekoračním papírem a strukturou povrchu, která vzniká otiskem lisovací matrice při výrobě. Desky povětšinou bývají laminovány oboustranně a jsou již povrchově připraveny k používání. DTDL se příliš nehodí pro vysoký lesk, či hluboký mat.

K jejich přednostem patří bezesporu nenáročná údržba a široký výběr dřevodekorů nebo barev. Také cenová hladina je příznivá.

Vysoký lesk a Hluboký mat

                                                                   Akrylát, Perfectsence

Vysoce lesklé a hluboce matné materiály jsou již několik let velmi oblíbené jako pohledové plochy luxusnějšího nábytku. Dosažením vyšší třídy finálního povrchu se používá MDF jako nosná deska. Pro co nejdokonalejší přechod plochy s ABS hranou je pak nutností minimalistická spára PUR vodoodolného lepidla.

Výhodou je poměr cena/kvalita. Nevýhodou pak nemožnost tvarového opracování hrany nebo plochy.

Dýhované desky

Dýhy, tedy tenké listy dřeva, vznikají krájených speciálně vybraných a připravených přířezů. Jejich tloušťka se pohybuje od 0,6 do 4 mm v závislosti na typu dřeviny. Jednotlivé listy se poté spojují do sesazenek. Ty se lepí na nosnou, většinou dřevotřískovou desku. Samotný povrch se ještě musí vybrousit a povrchově upravit mořením, olejovoskem, nebo např lakem.

Nevýhodou je menší výběr dřevin. Časem podléhá materiál zkáze hlavně vlivem mokra a světla. Cenově jsou náročnější. Finální vzhled je však více přírodní.

MDF desky

Surové MDF jsou polotvrdé dřevovláknité desky. Desky se vyznačují stejnorodou strukturou slisovaných vláken v celém svém průřezu, což umožňuje individuální profilování na hraně, nebo v ploše.

Tento materiál se pak dále povrchově upravuje:
STŘÍKÁNÍM - Dvířka se stříkaným lakem se řadí k těm nejexkluzivnějším. Jedná se o technologicky náročný proces nanášení jednotlivých vrstev laku a jejich následného broušení. Výsledkem pak je vysoký lesk, hluboký mat, nebo jejich mezistupně.

Výhodou je možnost tvarového opracování v hraně i v ploše. Také bezesporu nejvyšší stupeň kvality povrchu. Obrovský výběr RAL/NCS odstínů. Tomu však také odpovídá i cena.


FOLIOVÁNÍM - Život dílci vdechne kombinace tvaru frézování MDF desky a dekoru zvolené fólie. Svou roli sehraje i dekor zadní strany. Při každodenním provozu totiž sehraje každý detail. Lesk, mat, imitace dřeva, kamene či betonu, to vše fóliovaná dvířka umí nabídnout. Vybrané dekory lze ještě dodatečně upravit pomocí  patinace, která jim vtiskne autentický retro design.

Výhodou je široký sortiment tvarů a dekorů za příznivé ceny. Nevýhodou je umělý vzhled a někdy se časem odlepující folie.

Spárovky

Jsou masivní jednovrstvé desky, vyrobené slepením hranolků dřeva. Obecně můžeme spárovky rozdělit na průběžné, kdy je jeden průběžný hranolek po celé délce spárovky, nebo napojované, které jsou vyrobeny z různě dlouhých hranolků napojených do nekonečně dlouhého vlysu. Materiál se musí dále povrchově upravit například broušením, drásáním, olejovoskem, mořidlem či lakem.

Výhodou je masivní přírodní vzhled.  Nevýhodou pak případná údržba, Cenově se však řadí k dražší kategorii.