Pracovní a Zádové desky

Zde jsou uvedeny příklady nejčastěji používaných materiálů na namáhané plochy jako jsou například PRACOVNÍ a ZÁDOVÉ DESKY kuchyňských linek, stoly, barové pulty, lavice ... Pro správný výběr hraje roli celá řada faktorů. Četnost používání, odolnost proti opotřebení a vodě, náročnost ošetřování a v neposlední řadě finanční rozpočet.


Pracovní desky

POSTFORMINGOVÉ pracovní desky jsou zavedené, klasické pracovní desky. Díky bezešvému a hladkému povrchu, kdy laminát plynule přechází z plochy na hranu a pod pracovní desku, jsou tyto desky oblíbené. Tenká podpůrná hrana dřevotřískové desky na přední podélné hraně zajišťuje vysokou odolnost proti nárazu a hladkost povrchu. Dřevotřísková deska se používá jako nosná deska.  V nabídce postformingových desek naleznete jak rustikální, tak i klasické dřeviny, reprodukce kamenů a moderní reprodukce materiálů.

Jsou nejpoužívanější a cenově nejdostupnější.

SPÁROVKY - Jsou masivní jednovrstvé desky, vyrobené slepením hranolků dřeva. Obecně můžeme spárovky rozdělit na průběžné, kdy je jeden průběžný hranolek po celé délce spárovky, nebo napojované, které jsou vyrobeny z různě dlouhých hranolků napojených do nekonečně dlouhého vlysu. Materiál se musí dále povrchově upravit například broušením, drásáním, olejovoskem, mořidlem či lakem.

Výhodou je masivní přírodní vzhled a cenová dostupnost. Nevýhodou pak častější údržba a menší výběr.

KOMPAKTNÍ desky jsou velmi odolné materiály vyrobené z vrstev přes sebe naskládaného prosyceného papíru syntetickou pryskyřicí. Povětšinou mají černou nebo bílou barvu. Vzhled laminované desky je dán použitým dekoračním papírem a strukturou povrchu, která vzniká otiskem lisovací matrice při výrobě. Kompaktní desky mají atraktivní  tenký design a vynikající produktové vlastnosti. Vysoká odolnost proti vlhkosti z něj činí ideální materiál pro interiérové aplikace s vizuálně přitažlivým designem a zvýšenými požadavky na hygienu a čistotu, například v kuchyních, koupelnách...

Patří do vyšší cenové hladiny.

UMĚLÝ KÁMEN je pevný, neporézní homogenní materiál skládající se z akrylové pryskyřice a přírodních minerálů s barevnými pigmenty. Díky hladkému povrchu je snadno udržovatelný. Dá se řezat, frézovat, brousit, lepit podobně jako dřevo. Například dřez s kuchyňskou deskou v jednom kuse. Většinou se používá i jako zádová deska.

Výhodou je bezespárový spoj, opravitelný povrch, teplý na dotek a odolný. Nevýhodou je poměrně vysoká cena.

PŘÍRODNÍ KÁMEN na kuchyňské desce nabízí velkou škálu designových možností a vydrží i několik generací. Žulové nebo mramorové pracovní desky mají punc luxusu a výjimečnosti. Tvoří dominantu kuchyně a upoutají každou návštěvu. Díky moderní technologii je možné docílit nepravidelných tvarů a odkapových spádových ploch s drážkami včetně spodních či zapuštěných dřezů. Lze použít i jako zádová deska.

Jsou oděru vzdorné, vlhku i teplu odolné a rovněž hygienické při plnohodnotném a častém užívání. Dobře a snadno čistitelné.  Jsou studené na dotek a cenově náročné. 


Zádové desky

ZÁDOVÉ PANELY dávají kuchyni moderní a atraktivní vzhled. Navržené ve stejném dekoru nebo jako postformingové desky. Poskytují robustní ochranu a zároveň ve svém atraktivním vzhledu poutají pozornost. Dodáváme je ve všech dekorech pracovních desek i v 5 kontrastních dekorech přímo ze skladu ve formátu 4 100 mm × 640 mm × 8 mm, přičemž jsou vyrobené na bázi dřevotřískové desky potažené na obou stranách laminátem.

Pro svou nízkou cenu jsou nejběžněji používané.

KACHLE jsou dalším řešením kuchyňského obkladu. Maloformátové kachličky, např. 10x10, 13x13, 18x18 nebo 20x20 cm, které se mohou kombinovat s nejrůznějšími dekory. Nejčastěji jde o dekorativní retro obklady anebo o motivy ze světa kuchyně, tedy například nádobí, ovoce či zelenina, koření a podobně. Oblíbeným kuchyňským obkladem je i mozaika a velkoformátové obklady v rozměrech 33x100 nebo dokonce až 1000x3000 cm, které zpravidla pomocí jednoho kusu zakryjí celou požadovanou plochu.

Cenová hladina je zde dle typu.


LAKOVANÉ SKLO různými barvami je funkčním designovým doplňkem každé místnosti. Výběr barvy závisí pouze na Vašem vkusu ze vzorníků barev RAL nebo NCS. Lakované skleněné tabule můžete využít, kde se Vám zlíbí - jako stolní desky, police, dělicí příčky, kuchyňské obklady či do sprchových koutů.

Patří k cenově náročnějším.GRAFICKÉ SKLO prožívá v dnešní době svou zaslouženou renesanci. Skleněné lamináty, které obsahují grafiku, fotky a jiné ozdobné prvky se čím dále více vyskytují v domácnostech, kancelářích a veřejných prostorech. Jednoduchost v udržování čistoty. Sklo se montuje ve velkých celcích ( např.: na běžnou kuchyň se použijí 2-3 tabule skla ). Pro udržení takovéto plochy v čistotě postačí otřít vlhkým hadříkem za použití běžných saponátů. K dalším výhodám skleněných obkladů patří možnost vytvořit neopakovatelný a originální interiér. Motivů je obrovská spousta.

Řadí se k dražším variantám.