Vnitřní vybavení

TECHNOLOGIE POHYBU, SYSTÉMY OTEVÍRÁNÍ, ÚCHYTKY, ZÁSUVKY, DŘEZY, DRÁTĚNÉ PROGRAMY, Níže jsou uvedeny nejzákladnější nábytkové technologie a vybavení které používáme k výrobě nábytku. Vybavení má praktický a estetický význam. V neposlední řadě i komfort. Řešení je nespočet, výsledek pak ohodnotíte Vy sami. 

Zde najdete vše z čeho čerpáme


Technologie pohybu

BLUMOTION ( tlumený dotah ) - Se systémem tlumení se nábytek zavírá měkce a tiše. Vůbec nezáleží na tom, jak důrazně jej zavřete; roli nehraje ani hmotnost výklopu, dvířek nebo výsuvu. Tato technologie vyžaduje pro své otevření níže uvedené úchytky.

Použítí na dvířka, zásuvky, výklopy.

Cenově nejdostupnější.


TIP-ON ( bezúchytkové otevírání) - Nábytek otevřete s mechanickou funkcí TIP-ON jednoduchým ťuknutím na něj. Pro zavření stačí zlehka zatlačit do čelní plochy. Mechanismus TIP-ON zůstane plně funkční i případě, že zatáhnete rukou.

Použití na dvířka, zásuvky, výklopy.

Cenově nejdostupnější.

TIP-ON BLUMOTION (spojená kombinace bezúchytkového otevírání a tlumeného dotahu ) - Fascinující kombinace otvírání ťuknutím, lehký chod, zavírání měkce a tiše. S tip-on blumotion se pohyb stává naprosto harmonickým a komfortním zážitkem. Průběh pohybu je kompletně mechanický.

Použití na zásuvky. U kuchyní je potřeba dát pozor na dotek s čelní plochou pro nechtěné otevírání.

Střední cenová kategorie.

SERVODRIVE - S technologií pohybu je otvírání fascinujícím způsobem jednoduché: stačí jen zlehka ťuknout a čelní plochy se otevřou pomocí elektromotoru samy od sebe. Zavírání měkce a tiše zajistí blumotion. 

Použití na dvířka ( i lednice a myčky ), zásuvky, výklopy.

Vyšší cenová kategorie.


Systémy otevírání

ZÁVĚS CLIP TOP ( pant ) - Je mechanizmus, který dovoluje otevírání dvířek ve vertikální ose. V horizontální pak velmi sporadicky a to pouze za pomocí dalších mechanizmů. Kvalitní závěs garantuje vysoký komfort seřizování, nastavení i montáže, spolehlivou funkci, a rovněž atraktivní design. Se závěsy firmy Blum se každá dvířka pohybují spolehlivě. Pro vysokou kvalitu pohybu u malých nebo lehkých dvířek se dá funkce blumotion v případě potřeby jednoduše deaktivovat.

Výhodou je jednoduchost, a nízká cena.

Technologie: Blumotion, Tip-On

AVENTOS HK-XS - Díky své důmyslné úzké konstrukci rozkrývá aventos hk-xs obrovské možnosti pojetí a provedení malých vysokých skříní a horních skříněk. Můžete s ním pohodlně vybavit i korpusy s malou světlou hloubkou. Symetrický zdvihač můžete využívat jak na jedné straně korpusu, tak i na obou stranách.

Předností je cenová dostupnost.

Technologie: Blumotion, Tip-On

AVENTOS HK-TOP - Tohle kování na klasické výklopy má kompaktní konstrukci a budí nadšení spoustou integrovaných funkcí. Přesně díky tomu představuje aventos-hk top ideální řešení pro nábytek, u kterého je důležitý sebemenší detail.

Výhodou je, že tak můžete realizovat i větší, těžší čela.

Technologie: Blumotion, Tip-On, Servodrive


AVENTOS HF - skládací výklop představuje systém kování pro vysokou i pro středně velkou horní skříňku. Dokonce i velké výklopy tak rozkrývají mnoho volnosti pohybu - a mohou při vaření zůstat otevřené. Nejčastěji používaný typ výklopu na kuchyňských linkách.

Předností tohoto typu je možnost se jedním pohybem dostat do standartně vysoké horní kuchyňské skříňky. Cenově stále dostupný.

Technologie: Blumotion, Servodrive

AVENTOS HL - se malá jednodílná čílka vyklápí úplně nahoru. Díky tomu představuje aventos hl optimální řešení vysokých potravinových skříní a horních skříněk s čílky nad nimi. Výklop se pohybuje mimo rozsah pohybu uživatele a může tak při vaření zůstat otevřený.

Ideální pro dvířka např. u volně stojících mikrovlnných trub.

Technologie: Blumotion, Servodrive

AVENTOS HS - se velká jednodílná čela naklání přes korpus. Zaručí to komfortní přístup až do vnitřku skříňky. Varianty designu jako věncové lišty nebo postranice se dají realizovat velice snadno.

Nepříliš zákazníky volený typ výklopu má své kouzlo v neobvyklém pohybu.

Technologie: Blumotion, Servodrive

POSUVNÉ SKŘÍŇOVÉ DVEŘE - Jsou v současné době nejpoužívanějším typem dveří vestavěných skříní. Jde o vynikající řešení všude tam, kde není prostoru nazbyt, protože dveře pojíždějí v kolejnicích a při otevření nezabírají další místo před skříní. Často proto nacházejí využití v chodbách, zejména v těch užších. 

K dobrým vlastnostem patří také osazení nalepovacími kartáčky, které zamezují nepříjemnému ulpívání prachu. Ceněnou vlastností je i to, že se na těchto dveřích dají kombinovat různé druhy materiálů, například lamino a sklo. Nevýhodou pak je navýšení hloubky samotné skříně o 9 cm.

Technologie: Bez tlumení, Tlumení

WING LINE ( skládané skříňové dveře ) - realizuje skládané dveře ve zcela nové dimenzi komfortu. Převratné mechanismy zpřístupní celý obsah skříně pouhým jedním pohybem ruky. Předurčeno pro ložnice, kuchyně i kanceláře. 

Technologie: Bez tlumení, Push to move, Pull to move

POSUVNÉ INTERIÉROVÉ DVEŘE - Jedná se o posuvné dveřní křídlo mezi místnostmi. Pojezdová lišta může být kotvena buď do stropu, nebo do zdi. Skrytá za dveřním křídlem, nebo přiznaná nad ním v různých designech. Samotné dveřní křídlo pak jednoduché hladké z takřka jakýchkoli plošných materiálů, prosklené. Zde je mnoho řešení.

Technologie: Bez tlumení, Tlumení


Úchytky

KLASICKÉ ÚCHYTKY - Běžné úchytky s různými délkami vystupujícími z čelních ploch. Povětšinou upevněné jedním nebo dvěma šrouby. Jednoduchá montáž.

Výhodou je jejich cena, ikdyž se najdou i vyjímky. Nejpraktičtější manipulace. Nevýhodou je, že narušují čistý vzhled moderního a nezavazí při pohybu kolem nábytku.

ZADLABANÉ ÚCHYTKY - Úchytky které jsou zapuštěny do čelní plochy. Můžou být jak v ploše, nebo částečně i v hraně. Viz obrázek. Hojné využití u posuvných dveří kde se dveřní křídla přes sebe překrývají.

Výhodou je že nezavazí při pohybu kolem nábytku. Pracnější je jejich montáž, ale samotná jejich cena je příznivá. Horší omyvatelnost.HRANOVÉ ÚCHYTKY - Oblíbené pro svůj minimalistický a lineární vzhled. Kombinují v sobě oba předešlé typy. Skrytá část úchytky která je zapuštěná a vlepená v drážce v horní hraně čelní plochy. Úchytka má své dané délky. V případě rozdílných délek čelní plochy a samotné úchytky zafrézováváme úchytku tak, aby byla horní hrana bez schodku.

Nevýhodou je nemožnost délkově přizpůsobit atypickým délkám dvířka. Řadí se k středně náročným cenovým hladinám. Celkem dobře se s ní otevírají např. i dvířka od myčky. Vzhledově patří k nejčastěji objednávaným.PRŮBĚŽNÉ ÚCHYTKOVÉ PROFILY - Další typ velmi oblíbených typů úchytek. Svůj význam plní převážně v kuchyních, kde podtrhuje navazující linie a čistý vzhled. V kombinaci s komaxitováním dokonale splyne s čelní plochou a stane se tak méně viditelnou. Skrytá část úchytky která je zapuštěná a vlepená v drážce v horní hraně čelní plochy.

Obrovskou výhodou je přizpůsobení jednotlivých délek úchytky a nevystupující s plochy. Horizontální i vertikální použití není problém. U některých typů se pak hůře čistí. Horší manipulace s dlouhými nehty. Např. u myčky. 

GOLA SYSTEM - Jedná se o úchytkový profil který není  součástí čelní plochy, ale součástí korpusu skříňky. Velmi elegantní způsob otevírání čelních ploch který svou konstrukcí dokonce umožňuje LED podsvícení pod pracovní deskou. Hojně využívaný v luxusních kuchyních nebo vestavěných skříních.

Přes některé konstrukční kompromisy poslední dobou žádané řešení. Svou cenou a náročnou výrobou se řadí k nejdražším. 
VYFRÉZOVANÉ ÚCHYTKY - Sám název napovídá, že se jedná o vyfrézovaný tvar do hrany, popř plochy dílce. Tvary madla můžou být různé. Zde je pouze podmínkou že se musí jednat masivní nebo ideálně MDF desku, která se poté povrchově upravuje ( stříkáním barvou, lakem ...). 

Výhodou je čelní plocha která je pouze z jednoho dílce. Náročný technologický postup a nutnost lakování dílce. Je však cenově náročné.Zásuvky

STANDART - Osvědčené viditelné kolečkové vedení a prověřená technika. Veškerý tento komplexní sortiment zahrnuje pouze několik dílů a součástek. Pro vysokou životnost u zásuvek a výsuvů ze dřeva.

Použití u nízkorozpočtového nábytku. Nehodí se do kuchyní kde je potřeba pevné dno.

Technologie: Bez tlumení.

METABOX - Vyzkoušejte si realizovat s osvědčeným Box systémem nejrozmanitější využití. Stabilní materiály a pečlivé zpracování zajistí nejlepší hodnoty stability - až po maximální dynamickou nosnost 30 kg.

Použití u nízkorozpočtových kuchyní.

Technologie: Bez tlumení.

TANDEM / MOVENTO - Skrytý vodící systém pro dřevěné zásuvky. Standarně používaný zásuvkový částečný nebo plnovýsuv .

Použití v kancelářích, obývacích nebo dětských pokojích.

Technologie: Blumotion, Tip-On, Tip-On blumotion, Servodrive.

TANDEMBOX ANTARO - osvědčený Box systém z kovových bočnic, skýtá široké spektrum využití a nejrozmanitější možnosti provedení a pojetí designu: od standardních řešení až po speciální využití. Základ vždy představuje osvědčená korpusová lišta TANDEMBOX. Ta zajistí lehký chod a vysoký komfort pohybu.

Použití v kuchyních

Technologie: Blumotion, Tip-On blumotion, Servodrive.

LEGRABOX - Věřili byste tomu, že existuje ideál perfektní zásuvky? Naprosto oproštěný od všeho, co jsme dosud znali? Ztělesnění zásad ideálu, přesto vybavený tak dokonalou funkcí, jaká tu ještě nikdy nebyla? Přímočarý. Jednoduchý. Štíhlý. Jako Legrabox - elegance v pohybu. Tento Box systém vyvolává údiv čistou linií tvarů a forem, střídmým designem bočnic, harmonickými liniemi, které tvoří úžasný ústřední dekorační prvek.

Použití v jakémkoli prostoru

Technologie: Blumotion, Tip-On, Tip-On blumotion, Servodrive.


Dřezy

PODLE ZPŮSOBU MONTÁŽE

HORNÍ MONTÁŽ - dřezu je nejběžnější. Otvor pro dřez je zmenšený o 8 až 10 mm - tedy o dosedací plošku dřezu. Výhodou horní montáže je mimo jiné to, že řez nemusí být 100% čistý, protože ho zcela překryje dosazený dřez. Horní montáž je oblíbená právě pro svoji jednoduchost, najdete ji ve většině domácností a je vhodná pro pracovní desky z jakéhokoliv materiálu. Její nevýhodou je ale to, že se v místě, kde je dřez napojený na pracovní desku, mohou usazovat nečistoty, plísně a bakterie, a tento prostor se špatně čistí.

DO ROVINY - Velmi elegantním řešením a vzhledově dokonalým typem je integrovaná montáž, při které jsou dřez a pracovní deska v jedné linii. Tento typ montáže působí velmi čistě, ale jeho instalace je o něco komplikovanější než u horní montáže. Speciální typ dřezu se zapustí do vyfrézované drážky a upevní se pomocí mechanických úchytů a silikonu. Integrovaná montáž není vhodná pro dřevotřískové a dřevěné pracovní desky, u kterých by mohlo kvůli častému styku dřeva s vodou k nabobtnání, či jinému poškození. Vhodné jsou desky z přírodního kamene.

SPODNÍ MONTÁŽ - Zajímavým typem instalace je spodní montáž, kdy je kuchyňský dřez upevněný pod pracovní deskou. Výhodou této montáže je kromě zajímavého designu také její praktičnost. Tím, že pracovní plocha v podstatě tvoří horní lem dřezu, nedochází k žádnému usazování nečistot pod jeho okrajem. Zbytky jídla a drobečky se jednoduše nahrnou rovnou do dřezu. Tento typ montáže se však také nehodí pro dřevěné pracovní desky, u kterých by mohlo kvůli častému styku s vodou dojít k jejich předčasnému opotřebení a poškození. Ideální jsou kompaktní a kamenné desky.

PODLE MATERIÁLU

NEREZOVÉ - Není náhoda, že 70 % dřezů po celém světě je vyrobeno z nerezi. Vypadá dobře téměř v jakékoli kuchyni. Kromě toho je odolná vůči korozi, snadno se udržuje a je maximálně hygienická. Nerez také váže kyslík a vytváří tak pasivní ochrannou vrstvu, která se průběžně obnovuje. Odolá extrémním teplotám a také rzi.

Cenově ve velkém rozptylu od ekonomických až po luxusní.

TECTONITOVÉ DŘEZY - Bez obav můžete do dřezu položit horké hrnce. Tectonite® odolá teplotám až 300 °C. I když je Tectonite® velmi lehký, mnohem lépe odolává nárazům a úderům než srovnatelné materiály. Takže i když na něj něco upustíte, je mnohem méně pravděpodobné, že budou vidět oděrky nebo odloupnutí. 

Na obrázku je od granitových dřezů k nerozeznání. Nevýhodou je, že není tolik tvarů a berev. Cenově je velmi dostupný.

FRAGRANITOVÉ DŘEZY - Nejen že je Fragranit+ jedním z nejtvrdších strukturovaných materiálů na světě, ale patří také k těm nejatraktivnějším. Při správné údržbě Vám fragranitový dřez vydrží navždy.

Nepřeberné množství tvarů a barev je jednou z výhod. Nespočet dřezových baterií v totožné barvě. Cenově na velmi slušné hladině.

KERAMICKÉ DŘEZY - se stávají velkými konkurenty klasických nerezových dřezů. I když je keramika tradiční materiál, který se používá po tisíciletí, keramické dřezy jsou vyráběny poměrně krátce. Avšak i za tuto dobu si již našly své zákazníky. Jsou žádány především do stylových kuchyní. Je možné je použít jak v rustikální, tak i v moderní kuchyni. Jejich největší výhodou je jejich dlouhá, téměř neomezená životnost, jsou odolné dokonce i vůči velmi vysokým teplotám, neboť se při výrobě vypalují při 1200 °C, ale stejně tak snesou i většinu chemických přípravků, a to i těch agresivnějších. Jejich další výhodou je, že mohou mít prakticky jakýkoliv tvar. A co je nejvíc odlišuje od nerezových i granitových dřezů, je možnost volby téměř jakéhokoliv odstínu. 

Jejich cena je sice o něco vyšší než u granitových dřezu, ale pořád dostupná.

Z UMĚLÉHO KAMENE - Díky možnostem bezespárového spojování umělého kamene může být dřez nedílnou součástí vaší kuchyňské pracovní desky. Jednoduše si vyberte dekor pro svou pracovní desku a my vám k ní necháme vyrobit i dřez. Tato metoda má však podmínku, že pracovní deska i dřez musí být z umělého kamene. Patří mezi cenově nejnáročnější, avšak výsledek je nepřekonatelný.


Drátěné programy

POTRAVINOVÝ VÝSUV - který Vám pomocí jednoho pohybu vysune rám s několika drátěnými koši. Tyto koše jsou variabilní podle potřeby. Design košů lze vybrat. Ideální jsou koše s plným dnem. Koše můžou být i s dělícími příčkami na láhve. Konkrétní druhy potravinových výsuvů viz odkaz.

ROHOVÉ PROGRAMY - pro využití rohových spodních skříněk kuchyní. Vícero způsobů přístupu do skříněk umožňuje své konkrétní řešení. Dno drátěná, nebo plná s Anti-slip nesmekovou povrchovou úpravou. Konkrétní druhy rohových programů viz odkaz.

ÚZKÉ DRÁTĚNÉ VÝSUVY - využívají úzký prostor pod pracovními deskami kuchyňských linek. Pomocí plnovýsuvu se pak pohodlně dostanete i do zadních částí a vše tak zůstává přehledné na dosah. Možností jsou i rozdělovače pro láhve. Konkrétní druhy úzkých drátěných výsuvů viz odkaz.